Israeli Television Awards

0
236
views

The Israeli Academy of Film and Television held a festive awards ceremony today at Cinema City Glilot to announce the winners of the Israeli Television Awards for 2020. Hosted by actor Yaniv Bitton, the event took place according to the Tav Yarok guidelines, with a limited audience in attendance, physically distanced – yet the thrill of winning an award is just as exciting, for both the artists and their fans. The awards ceremony will be broadcast tonight (April 11, 2021) on Kan 11, at 21:00.

In a year marked by a global pandemic, when many of us found ourselves watching more television than ever before, luckily, creativity was in abundance.

Israeli Television Awards – Highlights:

Manayak creative team/Photo: Itzick Biran/Eliran Avital

Best Drama: Manayak – Yoav Gross Productions, Yoav Gross Producer, broadcast on Kan 11

Rehearsals creative team/Photo: Itzick Biran/Eliran Avital

Comedy-Drama: Rehearsals – Norma Productions, Asaf Amir Producer, broadcast on Kan 11

Checkout creative team/Photo: Itzick Biran/Eliran Avital

Situation Comedy: Checkout – July August Productions; Amit Stritiner, Idit Mistrial, Koby Ozingi – Producers; broadcast on Kan 11

Satire & Sketch: Eretz Nehederet – Keshet 12 Productions; Shiri Lotan Michaeli, Michal Topel Ring – Producers; broadcast on Keshet 12

Entertainment: Tonight with Lucy & Guri – Herzliya Studios; Guy Wasserman, Golan Nahum, Liaz Hazut – Producers, broadcast on Kan 11

Reality: Master Chef – Gil Productions, Shuli Kalderon Producer, broadcast on Keshet 12

Best Actor – Drama: Shalom Assayag (Manayak), broadcast on Kan 11

Best Actress – Drama: Niv Sultan (Tehran), broadcast on Kan 11

Best Actor – Comedy-Drama: Asi Cohen (Significant Other), broadcast on YES

Noa Koler/Photo: Itzick Biran/Eliran Avital

Best Actress – Comedy-Drama: Noa Koler (Rehearsals), broadcast on Kan 11

Best Supporting Actress – Drama: Miki Kam (Shtisel), broadcast on YES

Best Supporting Actor – Drama: Amos Tamam (Manayak), broadcast on Kan 11

Best Supporting Actress – Comedy: Agam Rotberg (Rehearsals), broadcast on Kan 11

Best Supporting Actor – Comedy: Itay Turgeman (Rehearsals), broadcast on Kan 11

Best Director – Drama: Dani Sirkin (Teheran) and Alon Zigman (Manayak), both broadcast on Kan 11

Best Screenplay – Drama: Roy Idan (Manayak), broadcast on Kan 11

Best Director – Comedy: Boaz Frankel (Rehearsals), broadcast on Kan 11

Best Screenplay – Comedy: Noa Koler and Erez Driguez (Rehearsals), broadcast on Kan 11